Ahhoz, hogy tudjuk, merre tartunk, mit akarunk,
tudnunk kell, hogy kik vagyunk és honnan jövünk.
FELIRATKOZÁS AZ RSS-HIRCSATORNÁRA
FELIRATKOZÁS AZ RSS-KOMMENTLISTÁRA

Történelemtanitás

online történelemdidaktikai folyóirat.

Betűméret növeléseEredeti betűméretBetűméret csökkentése

Kaposi József: Két tanterv között

Témakörök és Segédlet I-II. a történelem érettségihez, felvételihez 1993/1994

 

(folyóiratszám: 2023. évi 3.)
(hivatkozási azonosító: 14-03-04)

 

A hazai történelemtanítás egyik legérdekesebb és legreményteljesebb időszaka volt a rendszerváltozást megelőző és az követő néhány esztendő. Ezen időszak a maga átmenetiségével és szabályozatlanságával számos új szakmai megközelítést, kezdeményezést és az elmúlt harminc esztendő meghatározó történelemtanítási alapelveit, szakmai műhelyeit, mintaadó tanári, tankönyvírói személyiségeit „termelte ki”. A forrásként közölt dokumentumok – miközben az 1994-es érettségi és felvételi zökkenőmentes lebonyolítását kívánták szolgálni – jól mutatják az akkori időszak történelemtanítási gondolkodásmódját és gyakorlatát, továbbá érzékelhetők a korszak oktatáspolitikai szándékai, lehetőségei a történelemtanítás tartalmának megújítása, módosítása terén.

     

    A 1980-as évek közepétől Magyarországon – még a diktatúra keretei között – megindult az oktatási és oktatásirányítási rendszer átalakulása, és a döntően politikai szempontú kormányzást egyre inkább szakpolitikai döntés-előkészítés és -hozatal váltotta fel. Ezt igazolja az 1985-as oktatási törvény, amely kiiktatta az intézmények működését központilag szabályozó rendtartást, a szakfelügyeletet, és megnyitotta a lehetőséget a különböző iskolakísérletekre, újszerű pedagógiai megoldások alkalmazására. A változási folyamat a nyolcvanas évek végén a történelemtanítást sem hagyta érintetlenül, az alternatív pedagógiai programok új lehetőséget teremtettek az ideológiai korlátok lazítására, a több szempontú (plurális) megközelítések megjelenésére.

    1989/90-es rendszerváltozási és demokratizálódási folyamat még radikálisabban átalakította a hazai oktatási viszonyokat. Polgárjogot nyert a plurális világnézetű oktatás, megszűnt az állam iskolaalapítási és -fenntartási monopóliuma, és az önkormányzatiság kiépülésével, az egyházi iskolarendszer bővülésével jelentős mértékben decentralizálódott az oktatási rendszer. Bővült az iskolák szakmai autonómiája, a tantestületek, diákok és szülők egyetértési és véleményezési jogköre. A rendszerváltozást a történettudomány és a történelemtanítás is magától értődően felszabadulásként élte meg, mert többek között megválhatott a marxista történetírásban elvárt ideológiai ballasztoktól, háttérbe kerülhetett az osztályharcos szemlélet, a jelenkori témák kötelező internacionalista megközelítése.[1] Megkezdődött a XX. századi magyar történelem egészének, de különösképpen az 1945 utáni hazai történelemnek a radikális átértékelése. Az 1956-os – a Kádárék által korábban ellenforradalomnak nevezett esemény – rövidesen hivatalosan is forradalom és szabadságharc lett.

    Az 1993-ban hosszú és széleskörű szakmai viták nyomán elfogadásra került közoktatási törvény, amely számos ponton kodifikálta az átalakulási reformfolyamat meghatározó eredményeit, a szabad iskolaalapítást, a világnézeti pluralizmust, a decentralizált iskolairányítást, továbbá megszűnt a tankönyvkészítés, -kiadás állami monopóliuma és létrejöhettek a minisztérium szakmai irányítását segítő/ellenőrző szakmai testületek (Országos Köznevelési Tanács, Oktatáspolitikai Tanács). Az időközben tagolttá/szelektívvé vált iskolaszerkezet (8 és 6 osztályos gimnáziumok létrejötte) problémáját nem tudta hatékonyan és közmegelégedésre kezelni, így a későbbiekben ez folyamatos vitakérdés maradt és felerősítette az oktatási esélykülönbségek növekedését. Az iskolákban folyó szakmai munkát az is nehezítette, hogy a kommunista időkben készült 1978-as tanterv a rendszerváltozáshoz kapcsolódóan elvesztette legitimációját, de az új Nemzeti alaptanterv (NAT) munkálata – a „maratoni reform”, ahogy Báthory Zoltán nevezte[2] –, bár már 1988-ban elkezdődött, de késhegyig menő viták közepette nem zárult le, sőt folyamatosan újabb változatok (hat is készült belőlük!) jöttek létre.

    A politikai rendszerváltozás nem tudta kezelni azokat a problémákat, amelyek már a történelemtanításban a Kádár-korszakban is hol nyilvánvalóan, hol latens módon jelen voltak (pl. motiváció-hiány, érdektelenség, olvasottság hiánya). Ráadásul megjelentek új problémák is, a szakma egy része egyszerű előjelváltozásként értelmezte a politikai változásokat (– ellenforradalom, + forradalom), másrészt új kihívásként fogalmazódott meg a többféle történelemszemlélet egyidejű jelenléte, harmadrészt a legújabb kori egyetemes és magyar történelem szinte teljes tananyaga átértékelésre szorult, és ehhez nem állt rendelkezésre megfelelő, tudományos alapozású szakirodalom.[3] Érthető, de kevéssé szerencsés kísérőjelensége lett ennek a mindenfajta történelmi értelmezés, magyarázat és értékítélet kiiktatása a tanítási folyamatból, arra való hivatkozással, hogy a korábbi ideologikus megkötöttségek után újabb gondolkodási béklyókkal már nem akarják terhelni a tanítást. Az ennek nyomán terjedő ún. „tényfetisizmus” (miszerint csak a történelmi adatokat kell feldolgozni) és ”folyamatológia”[4] (minden esemény és jelenség a történelemben előre determinált) szellemében sok tanár visszatért a korábban meghaladott monologikus módszerekhez, szélsőséges esetekben a tanórai diktáláshoz.

    A kilencvenes évek elejének szakmai – bár több vonatkozásban politikai síkon is folyó – vitái azt eredményezték, hogy a történelem tantervi szabályozása lényegében csak „papíron” létezett, és a gyakorlatban a tankönyvek vették át a tantervek tartalmi szabályozó funkcióját. Az elhúzódó és sokszor terméketlen tantervi viták következtében a tankönyv – amely eredeti funkcióját tekintve segédeszköz –, meghatározó jelentőségű tartalmi szabályozóvá vált, mégpedig az állami tankönyvkészítési- és kiadási monopólium felszámolása időszakában. Mindez azzal a következménnyel is járt, hogy a kiépülő és folyamatosan bővülő tankönyvkiadás és piac, amely a tartalmi szabályozatlanságban kiváló piaci értékesítési lehetőséget ismert fel, különböző nézőpontú, színvonalú tankönyvek gazdag és változó választékát kínálta fel a szaktanárok, diákok számára. (Lásd. 4. melléklet)

    Nem kell bizonygatni és igazolni, hogy a történelemtanárok jelentős része bizakodással élte meg a rendszerváltozást. Ez még akkor is igaz, ha a gyakorló szakemberek között is jó néhányan voltak, akik nyíltan vagy burkolt formában az előző rendszer hívei közé tartoztak. A kilencvenes évek elején – az átmenet szabadsága és bizonytalanságai között – a különböző nézőpontok képviselői ezért sokszor késhegyig menő vitát folytattak arról, hogy mit kell elhagyni a korábban kötelező tananyagból, illetve mit kell beemelni a korábban tiltott témák közül. A történelemtanárok korabeli vitái azt mutatják, hogy a szaktanárok a változások kulcsának a tananyag átrendezését és nem a feldolgozási stratégiák megváltoztatását tekintették. A vitákkal párhuzamosan széles körű szakmai önszerveződés indult el (pl. új tanári szervezetek, szakmai műhelyek jöttek létre, kiadványok láttak napvilágot), és a történelemtanárok különböző konferenciákon[5] fogalmazták meg – némely esetben igen sarkosan – véleményüket a készülő új oktatási jogszabályokról és különösképpen a NAT különböző készülő változatairól. A szakmai önszerveződés egyik sajátos dokumentumaként ebben az időszakban jelent meg a Vezérfonal az egyetemes és magyar történelem tanításához (1993), amely az akadémiai szféra és az Magyar Történelmi Társulat Tanári Tagozata együttműködése nyomán jött létre.[6]

    A politikai rendszerváltozás nyomán nemcsak a minisztérium alakult át, de az oktatás tartalmi, módszertani kérdéseivel foglalkozó intézményrendszer is jelentősen megváltozott. 1990 őszén jogutód nélkül megszűnt az Országos Pedagógiai Intézet (OPI) és létrejött Zsolnai József vezetésével az oktatáskutatási és elemzési feladatok ellátására szakosodott Országos Közoktatási Intézet (OKI). Mindez azzal a következménnyel is járt, hogy – ha csak rövid időre is, de – lefedetlen maradt a mindennapi iskolai munkát kiszolgáló pedagógiai szolgáltatás. Ezt az űrt majd 1992-től a minisztérium az Országos Közoktatási Szolgáltató Intézet (OKSZI)[7] létrehozásával pótolta. Az OKSZI kapta feladatul többek között az érettségi vizsgák és a tanulmányi versenyek (OKTV-k) szervezését, a tantárgyi szakértői (tantárgygondozó) rendszer és az időközben megszűnő módszertani folyóiratok újraindítását.[8]

    A forrásként közölt dokumentumokat a ’90-es évek elejének szabályozási átmenetisége, a történelem tantárgyat érintő tartalmi szabályozás bizonytalansága (eldöntetlensége) és a regnáló MDF-kormányzatnak megfelelő új szemléletű tanítási gyakorlat bizonytalansága, szigetszerűsége és az ehhez kapcsolódó új tankönyvek hiánya hívta életre. (Az akkor még állami tulajdonban lévő Nemzeti Tankönyvkiadó gondozásában megjelenő, így az új szempontokat jobban szem előtt tartó Salamon Konrád-féle könyv ekkor még készülőben van!) Közvetlen kiváltó oka az 1994-es érettségi és felvételi közeledte, és ezzel összefüggésben a vizsga tartalmi kiszámíthatóságának növelése, valamint a tanárok/diákok biztonságérzetének javítása volt.

    Az első dokumentum (1. melléklet) a Művelődési Közlöny 1993. évi 29. számában, októberben megjelent történelem érettségi vizsga témaköreit tartalmazza.[9] A dokumentumot annak idején az OKSZI tantárgyi szakértőjeként szakmailag én készítettem elő, támaszkodva a készülő NAT változatokra és az időközben megjelenő Vezérfonal az egyetemes és magyar történelem tanításához (1993) című kiadvány szemléletére. A témakörjegyzék az OKSZI-ban készült, de a minisztérium változtatás nélkül elfogadta, bár természetesen átment az akkor szokásos jóváhagyási procedúrán is. Az akkori szakmapolitikai légkört, az oktatási kormányzat bizonytalanságát jól tükrözi, hogy a közlemény nyilvánosságra kerülése után a közoktatásért felelős helyettes államtitkár töröltette a Témakörök 25. pontjából az 1956-90 közötti időszakot.[10] (Sajátos módon a később kiadásra került Segédlet II. erre az időszakra vonatkozóan mégis tartalmaz adatokat.) A témakörjegyzék tartalmilag jól mutatja, hogy legtöbb korszaknál nagyon tág, keretjellegű a cím megfogalmazása, hogy ez alapján a szaktanárok olyan konkrét tételeket tudjanak megfogalmazni, amelyek tükrözik az állandóságot és igazodnak a tanítási gyakorlatukhoz. A XX. század esetében részletezőbb a témakörjegyzék, hiszen ezen anyagrész szemlélete változott legnagyobb mértékben. A minisztériumi közlemény nevesíti az OKSZI-t, mint a későbbiekben elkészülő, az érettségire való felkészülést támogató Útmutató kiadóját. Az elkészült Útmutató Segédlet címmel jelent meg és tulajdonképpen adattárként értelmezhető. A dokumentum a régi, már meghaladott, és a készülő új tanterv közötti interregnum áthidalásra készült. Ideiglenes szabályozó eszköznek készült, mégis több mint 10 éven keresztül – a 2005-ös érettségi bevezetéséig – valamilyen szinten hatott a napi tanítási gyakorlatra. A dokumentum jól mutatja azt a korabeli szaktanári elvárást és személetet, miszerint a történelemben csak a tények, adatok biztosak, az ezekből következő értelmezések döntően rendszer- és korfüggőek. Mai szemmel visszatekintve azonban azt is érzékelhetjük a segítségükkel, hogy a múlt adatainak kiválogatása, történelmi ténnyé „emelése” egyben „kánonképzés” is, így valójában értelmezés és válogatási szempont szerinti értékelése is történelemi folyamatoknak.

    Az OKSZI által kiadott Segédletek I-II. (2-3. melléklet) a diákok vizsgára való felkészülését kívánták segíteni, de tulajdonképpen a szaktanárok felkészítését szolgálták, hiszen lényegesen több adatot tartalmaznak, mint ami a középiskolás diákok számára feldolgozható. Óriási tananyagot jelenítenek meg, hiszen a korábbi korszak kánonjából alig maradt valami ki, de nagyon sok új esemény, név, topográfiai adat került bele. Az anyagbőséget – különösképpen a jelenkori eseményeknél – persze az is magyarázza, hogy kellő történelmi távlat hiányában nem lehetett még érdemben szelektálni. Mai szemmel nehezen érthető – a XX. századra vonatkozóan – az egyetemes és magyar történelem szigorú elhatárolása sem, de az akkori pedagógiai és vizsgáztatási gyakorlat valójában ezt várta el. A tényanyag hihetetlen bővülésének további történetéhez az is hozzátartozik, hogy a 2005-ös érettségi bevezetéséig a történelem felvételi elvárások a különböző felsőoktatási szakterületek (bölcsész, jog, gazdaság) eltérő szempontjai alapján meghatározott tankönyvekben megjelenő konkrét adatokhoz kapcsolódtak. Tehát nem csökkentek, hanem bővültek. Így lehetett az egyik felvételi kérdés Hitler autójának rendszáma, mert annak képe szerepelt a megadott tankönyvben.

    A Segédlet I. az 1914 és 1945 közötti időszakra vonatkozóan rögzíti a vizsgán elvárható adatokat és számos elemében mutatja a megváltozott tartalmi szempontokat és a korábban elhallgatott tényeket. Például A bolsevikok hatalomra jutása Oroszországban; XI. Piusz totális rendszereket elítélő enciklikái; Szovjetunió területszerzései 1939/40 folyamán; Felkelések a proletárdiktatúra ellen Budapesten és a Duna-Tisza közén; A Márciusi Front zászlóbontása; Budapest ostroma. Az elhallgatott nevek között pedig megjelent Prohászka Ottokár, Apor Vilmos, Kovács Imre.

    A Segédlet II. az 1945-1992 közötti időszakra vonatkozóan közöl adatokat. A dokumentum jó néhány – korábban elhallgatott vagy másképpen értelmezett – eseményt, nevet tartalmaz. Például: Kommunista államcsíny Csehszlovákiában; Orwell: 1984 című művének megjelenése; Tömegmegmozdulások Kelet-Berlinben; A II. vatikáni zsinat XXIII. János, majd 1963-tól VI. Pál elnökletével; 1971-es véres események a gdański Lenin Hajógyárban; II. János Pál néven lengyel pápát választanak; Lech Wałęsa vezetésével megalakul a Szolidaritás; A berlini fal lebontása; A bukaresti fordulat, Ceauşescu megbuktatása és kivégzése; Puccskísérlet Gorbacsov ellen; Jugoszlávia és Csehszlovákia felbomlása,

    A magyarországi események közé bekerült pl. az 50 000 szerb család betelepítése a Vajdaságba; Rajk László belügyminiszter feloszlatja a Cserkészszövetséget és a KALOT-ot; Magyar Testvéri Közösség „összeesküvése”Az „évszázad mérkőzése” Londonban, Magyarország-Anglia 6:3; A berni labdarúgó világbajnoki döntőn elszenvedett vereségünk miatt utcai tüntetések Budapesten; A Szovjetunió nyomására Magyarországnak bojkottálnia kell a Los-Angeles-i olimpiát; Lakiteleken megalakul a Magyar Demokrata Fórum, az első legális ellenzéki tömörülés; Megalakul a FIDESZ, a Szabad Kezdeményezések Hálózata, majd belőle az SZDSZ; Újjáalakul a FKGP, a KDNP s az SZDP; Helyreáll a szuverenitásunk, az utolsó szovjet katona is elhagyja Magyarország területét.

    Sokkal részletesebben szerepelnek benne az 1945-48 közötti időszak eseményei. Például Kovács Bélát elhurcolják a szovjet hatóságok; Nagy Ferenc miniszterelnököt emigrációba kényszerítik; Mindszenty József bíboros esztergomi érsek letartóztatása; valamint a kommunistákkal szemben fellépő polgári politikusok megjelenése, pl. Sulyok Dezső, Slachta Margit, Pfeiffer Zoltán, Barankovics István.

    Megjelennek benne az 1956-os forradalom és szabadságharc korábban elhallgatott eseményei és szereplői: Például a parlament előtti és mosonmagyaróvári vérengzések; Magyarország kilép a Varsói Szerződésből; A salgótarjáni vérengzés; Letartóztatások, rögtönítélő bíráskodás bevezetése. Bibó István, Király Béla, Szilágyi József, Szabó János, Pongrácz Gergely, Angyal István, Dudás József, Szigethy Attila, Rácz Sándor.

     
     
     

    1. MELLÉKLET

     

    TÁJÉKOZTATÓ A GIMNÁZIUMI ÉS SZAKKÖZÉPISKOLAI TÖRTÉNELEM ÉRETTSÉGI VIZSGA TÉMAKÖREINEK KIADÁSÁRÓL

     

    A gimnáziumok és a szakközépiskolák nappali, esti és levelező tagozatai részére a történelmi érettségi vizsgák tételeinek összeállításához új témaköröket adok ki.

    A témaköröket az 1993/94. tanévi érettségi vizsgákon kell először alkalmazni. A témakörökből a szaktanárok a GÉV 15. § (1) bekezdése és 35. §-a, illetve a SzÉV 16. § (1) bekezdése és a 35. § (1) bekezdése előírásai szerint készítik el a tételeket.

    A tételek összeállításához Útmutató jelenik meg. Ezt az iskolák az Országos Közoktatási Szolgáltató Irodától közvetlenül kapják meg.

    (48000/1993. X.)

    Baranyi Károly s.k., főosztályvezető

     

    A témakörök jegyzéke

    1. Az ókori Görögország
    2. Az ókori Róma
    3. A középkor Európája (V-XV. sz.)
    4. A magyar nép eredete, vándorlása, a honfoglalás és a kalandozások. Az államalapítás
    5. A középkori magyar állam, egyház, társadalom, gazdaság fejlődése az Árpád korban
    6. Magyarország az Anjouk és Luxemburgi Zsigmond uralkodása idején
    7. A Hunyadiak kora
    8. Az európai társadalom és gazdaság átalakulása a nagy földrajzi felfedezésektől a XVII. század végéig
    9. A középkori magyar állam hanyatlása, bukása, a három részre szakadt ország élete
    10. Függetlenségi harcok a XVII. századi Magyarországon és Erdélyben. Reformáció és ellenformáció hazánkban
    11. A török kiűzése és a Rákóczi szabadságharc
    12. Magyarország a Habsburg birodalomban a XVIII. században
    13. A polgári forradalmak és nemzetállamok születése Európában és Észak-Amerikában a XVII-XIX. század közepéig
    14. A polgári átalakulás és nemzeti függetlenség kérdései a reformkorban
    15. Az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc
    16. Az ipari forradalmak és következményeik a XVIII. századtól a XX. század elejéig
    17. A hatalmi viszonyok és nemzeti egységmozgalmak a XIX. század második felében
    18. Magyarország 1849-1914 között
    19. Az I. világháború története
    20. Magyarország a két világháború között (az első világháború összeomlásától, a trianoni békediktátumon át a háborúba való belépésig)
    21. Diktatúrák és demokráciák a két világháború között
    22. A II. világháború története. Magyarország részvétele a II. világháborúban
    23. A nemzetközi viszonyok alakulása a II. világháború végétől 1990-ig
    24. Magyarország 1944/45 és 1956 között
    25. Az 1956-os forradalom és szabadságharc: társadalmi, gazdasági, politikai viszonyok Magyarországon 1990-ig[11]

     

     
     
     

    2. MELLÉKLET

     

    SEGÉDLET I.

    TÖRTÉNELEM ÉRETTSÉGIHEZ ÉS FELVÉTELIHEZ

     

    Összeállította: Kaposi József szakértő

    Lektorálta: Dr. Salamon Konrád főiskolai tanár, Dr. Katona András főiskolai docens, Rózsavölgyi Gábor vezető tanár

    Készült az Országos Közoktatási Szolgáltató Irodában (1994)

     
     

    Kronológia

     

    Egyetemes történelem

    1914  
    június 28. Ferenc Ferdinánd meggyilkolása Szarajevóban.
    július 28. A Monarchia hadat üzen Szerbiának.
    augusztus Hadüzenetek az antant és a központi hatalmak között.
    augusztus- szeptember Német győzelmek a nyugati és keleti fronton.
    Orosz sikerek Galíciában.
    szeptember A marne-i csata.
    október Törökország belép a központi hatalmak oldalán.
    november Az angol flotta tengeri blokád alá veszi Németországot.
    december Állóháború kialakulása minden fronton.

     
     

    1915  
    február Sikertelen angol-francia támadás a Dardanellákban.
    március Orosz támadás – Przemyśl eleste.
    április Ypernnél harci gázt alkalmaznak a németek.
    május A központi hatalmak gorlicei áttörése.
    Olaszország hadba lép.
    Bulgária hadat üzen az antantnak.
    október-november Szerbia veresége.

     
     

    1916  
    február Német támadás Verdun ellen.
    május Tengeri csata Jütlandnál.
    június Orosz támadás Galíciában: a Bruszilov-offenzíva.
    Angol-francia támadás a Somme folyónál.
    augusztus Románia hadat üzen a központi hatalmaknak.
    december Németország békeajánlata.

     
     

    1917  
    január Németország bejelenti, hogy február 1-től korlátlan tengeralattjáró háborút indít.
    március 10. (február 25.) Általános sztrájk Pétervárott, mely felkelésbe csap át.
    március 12. (február 27.) Oroszországban megdöntik a cárizmust.
    április Az USA hadüzenete Németországnak.
    július Orosz támadási kísérlet Lembergnél.
    augusztus A Konyilov-lázadás fölszámolása Oroszországban.
    október A Monarchia csapatai Caporettónál áttörték az olasz frontot.
    november 7. (október 25.) A bolsevikok hatalomra jutása Oroszországban.
    Alkotmányozó gyűlési választások.
    december Fegyverszünet, majd béketárgyalás Oroszország és a központi hatalmak között.

     
     

    1918  
    jan. 5-9. Az Alkotmányozó Gyűlés ülésezése, majd törvénytelen feloszlatása Oroszországban.
    január Wilson USA elnök ismerteti 14 pontos tervét.
    március 3. A Breszt-Litvoszk-i béke.
    május Német támadás a Somme-nál.

    A bukaresti béke.

    június Olasz ellentámadás Piavénál.
    július- augusztus A második Marne-i csata.
    A német front összeomlik.
    szeptember 29. Bulgária kapitulál.
    október A Monarchia vereséget szenved az olasz fronton.
    október 29. Az önálló cseh állam megalakulása.
    október 30. Szlovákia csatlakozása. Csehszlovákia létrejötte.
    október 30. Törökország kapitulál.
    november 3. A Monarchia aláírja a fegyverszünetet Páduában.
    november 9. Forradalom Németországban, Vilmos császár lemondása.
    november 11. Németország a compiegnei erődben aláírta a fegyverszünetet.
    I. Károly Habsburg császár lemondása.
    december 1. A Szerb-Horvát-Szlovén Királyság megalakulása.
    A románok gyűlése Gyulafehérváron kimondja Erdély csatlakozását Romániához.

     
     

    1918-20. Oroszországi polgárháború.

     
     

    1919  
    január A német kommunisták felkelése Berlinben.
    január 18. Elkezdődik a párizsi békekonferencia.
    március A Komintern alakuló kongresszusa Moszkvában.
    április A békekonferencia elfogadja a Népszövetség alapokmányát.
    május Elkezdődik a görög-török háború.
    július A weimari alkotmány elfogadása.
    szeptember Az osztrák békeszerződés aláírása. /St. Germain/
    november A bolgár békeszerződés aláírása. /Neuilly/

     
     

    1920  
    január A Népszövetség első ülése.
    A török megújulási és nemzeti küzdelem kezdete.
    február Az USA nem fogadja el a versailles-i békeszerződést és nem lép be a Népszövetségbe.
    augusztus A szultán aláírja a sèvres-i békét, de a Kemál-kormány nem ismeri el.

     
     

    1921  
    febr.márc. A kronstadti matrózok lázadása.
    A NEP bevezetése.
    március A rigai béke megkötése Lengyelország és Szovjet-Oroszország között.
    június A kisantant végleges megalakulása.

     
     

    1922  
    február Aláírják a washingtoni konferencia okmányait.
    április A rapallói egyezmény.
    október 29. Mussolini hatalomra jutása Olaszországban.
    november A török köztársaság megalakulása.
    december Megalakul a Szovjetunió.

     
     

    1923  
    január Francia és belga csapatok szállják meg a Ruhr-vidéket.
    június A Sztambolijszki-kormány megdöntése Bulgáriában.
    július Hatálytalanítva a sèvres-i békét, a lausanne-i béke lezárja a görög-török háborút.
    szeptember Katonai diktatúrát vezetnek be Spanyolországban.
    november A nácik sikertelen puccskísérlete Münchenben. /”sörpuccs”/

     
     

    1924  
    január Lenin halála.
    Az első munkáspárti kormány Angliában.
    augusztus Elfogadják a Dawes-tervet, mely újonnan szabályozza Németország jóvátételeit.

     
     

    1925  
    január Fordulat az olasz fasiszta rendszerben.
    március Szun Jet-szen halála Kínában. Csang Kaj-sek nemzeti kormányt alakít.
    október A locarnói szerződés aláírása.

     
     

    1925-27 Nemzeti forradalom Kínában.

     
     

    1926 Németország belép a Népszövetségbe.
    Piłsudski marsall Lengyelországban átveszi a hatalmat.
       
    1927 Oroszországban kiadják a korporációs berendezkedés alaptörvényét.
    Japánban Hirohitó császár lép a trónra, az ún. Tanaka-memorandum.
    Csang Kaj-sek és Mao Ce-tung szakítása Kínában.

     
     

    1928  
    augusztus A Briand-Kellogg paktum.
     

     

     
    1929 I. Sándor szerb király diktatúrát vezet be, az ország neve Jugoszláviára változik.
    Létrejön Olaszország és a pápaság között az ún. lateráni egyezmény.
    Sztálin meghirdeti a teljes kollektivizálás azonnali végrehajtását a mezőgazdaságban.
    október 24. A „fekete csütörtök”.
    Pánik a New York-i tőzsdén, a nagy gazdasági világválság kezdete.

     
     

    1931 A Westminster Statutum; A Brit Nemzetközösség megalakulása.
    XI. Pius kiadja a Qudragesimo anno kezdetű enciklikát.
    Spanyolországban kikiáltják a köztársaságot.

     
     

    1932  
    január Japán megszállja Mandzsuriát
    Ausztriában Dollfuss kormányt alakít.
    július A náci párt kiugró győzelme a választásokon Németországban.
    november Az USA elnökévé választják Rooseveltet.

     
     

    1933  
    január 30. Hindenburg elnök Hitlert kancellárrá nevezi ki.
    február A Reichstag felgyújtása.
    március A New-Deal kezdete az USA-ban.
    márc.-júl. A náci egypárti uralom kiépítése Németországban.
    október Németország kilép a Népszövetségből.

     
     

    1934  
    június A”hosszú kések éjszakája”.
    A Dollfuss elleni merénylet.
    augusztus Hindenburg halála, Hitler átveszi a német államfői tisztséget is.
    szeptember Szovjetunió belép a Népszövetségbe.
    október A marseilles-i merénylet.
    december Kirov elleni merénylet, a terror kiszélesedése Szovjetunióban.

     
     

    1935  
    január III. Borisz királyi diktatúrát vezet be Bulgáriában. Népszavazás a Saar-vidéken.
    március Németország megszállja a Saar vidéket, majd semmisnek nyilvánítja a békeszerződés katonai korlátozásait.
    július-augusztus A Komintern VII. Kongresszusa.
    szeptember Kiadják a „nürnbergi törvényeket”.
    október Elkezdődik az olasz-etióp háború.
    december Semlegességi törvény az USA-ban.

     
     

    1936  
    február Népfrontgyőzelem a spanyol választásokon.
    március A német csapatok bevonulna a Rajna-vidékre.
    április Franciaországban a népfront győz a választásokon.
    május Olaszország kinyilvánítja Etiópia bekebelezését.
    július Megkezdődik a spanyol polgárháború.
    október Létrejön a „Berlin-Róma tengely”.
    november Németország és Japán megköti az antikomintern paktumot.
    december Az európai hatalmak megállapodása a benemavatkozási politikáról.

     
     

    1937  
    március XI. Pius két enciklikát ad ki, egyikben a totális berendezkedésű kommunista, a másikban pedig a nemzetiszocialista újpogányságot ítéli el.
    december Olaszország csatlakozik az antikomintern paktumhoz és kilép a Népszövetségből.
    A japán-kínai háború.

     
     

    1938  
    február II. Károly királyi diktatúrát vezet be Romániában.
    március 23. Az Anschluss, Hitler csapatai megszállják Ausztriát.
    június Az USA-ban 40 órára maximálják a heti munkaidőt.
    szeptember 30. A müncheni egyezmény.
    október A Szudéta-vidék megszállása.

     
     

    1939  
    március 14. Pozsonyban kikiáltják a független szlovák államot.
    március 15. A német hadsereg megszállja Cseh- és Morvaországot.
    március Németország bevonul a Memmel-vidékre.
    Véget ér a spanyol polgárháború.
    április Olaszország megszállja Albániát.
    augusztus 23. Szovjet-német megnemtámadási és érdekelhatárolási egyezmény.
    szeptember 1. Németország megtámadja Lengyelországot.
    szeptember 3. Anglia és Franciaország hadat üzen Németországnak.
    szeptember 17. A szovjet csapatok elözönlik Kelet-Lengyelországot.
    október A Vörös Hadsereg bevonul a balti köztársaságokba.
    november 30. A Szovjetunió megtámadja Finnországot.
    december A Szovjetuniót kizárják a Népszövetségből.

     
     

    1940  
    március Finnország békekötésre kényszerül.
    április 9. Németország támadása Dánia és Norvégia ellen.
    május 10. Német támadás a nyugati fronton.
    május Winston Churchill lesz Anglia új miniszterelnöke.
    június 10. Olasz hadüzenet Franciaországnak és Angliának.
    június Megalakul a Szabad Franciaország de Gaulle vezetésével.
    június 22. Német- francia fegyverszüneti egyezmény.
    június Szovjetunió megszerzi Besszarábiát és Észak-Bukovinát.
    július Elkezdődik az angliai légi csata.
    július Megalakul a Vichy-kormány.
    augusztus Az olaszok megnyitják az afrikai frontot.
    augusztus 3-6. A balti államokat a Szovjetunió bekebelezi.
    szeptember Romániában Antonescu nácibarát diktatúrát épít ki, és Dobrudzsát Bulgáriának engedi át.
    Olasz támadás Egyiptom ellen.
    szeptember 27. Háromhatalmi egyezmény Németország, Japán és Olaszország között.
    október Olaszország megtámadja Görögországot.

     
     

    1941  
    február Rommel csapatai partra szállnak Afrikában.
    március Az USA-ban elfogadják a „kölcsönbérleti” szerződést.
    április 6. Német támadás Jugoszlávia és Görögország ellen.
    április Szovjet-japán semlegességi szerződés.
    május Etiópia felszabadul az olasz uralom alól.
    június 22. Németország megtámadja Szovjetuniót.
    július 12. Szovjet-angol szerződés a háborús együttműködésről.
    augusztus 14. Roosewelt és Churchill aláírják az Atlanti Chartát.
    december Sikeres szovjet ellentámadás Moszkvánál.
    december 7. Japán támadás Pearl Harbour-nál az USA ellen.
    december 8. Az USA és Anglia hadat üzen Japánnak.
    december Az USA hadat üzen Németországnak és Olaszországnak.

     
     

    1942  
    január 1. Az Egyesült Nemzetek, az antifasiszta koalíció kiáltványa.
    június 3-6. A Japán flotta veresége a Midway-szigeteknél.
    augusztus A sztálingrádi csata kezdete.
    október 23. Az angol erők támadása El-Alamein-nél.
    november A szövetségesek partraszállása Északnyugat-Afrikában.
    A németek megszállják Dél-Franciaországot.

     
     

    1943  
    január A casablancai konferencia, a feltétel nélküli megadás elvének elfogadása.
    február 2. Sztálingrádnál a német hadsereg leteszi a fegyvert.
    március A japán flotta veresége a Bismarck-szigeteknél.
    április A katyńi tömegsírok feltárása.
    május A Kommunista Internacionálé feloszlatása.
    május A tengelycsapatok fegyverletétele Észak-Afrikában.
    június Amerikai csapatok partra szállnak a Salamon-szigeteknél.
    július Angol-amerikai partraszállás Szicíliában.
    Elkezdődik a kurszki tankcsata.
    július Mussolini leváltása.
    szeptember Az olasz fegyverszünet nyilvánosságra hozása.
    A salói köztársaság létrehozása.
    október A moszkvai külügyminiszteri értekezlet.
    november A kairói értekezlet.
    november 28. – december 1. A teheráni konferencia.

     
     

    1944  
    január Japán visszahúzódik a belső védelmi körre.
    március Elindul a Vörös Hadsereg tavaszi offenzívája Ukrajnáért és Belorussziáért.
    június 6. A szövetségesek partra szállnak Normandiában.
    június Az amerikaiak elfoglalják a Mariana-szigeteket. Szovjet támadás Finnországban, a Baltikumban és Belorussziában.
    július 20. Merénylet Hitler ellen.
    augusztus A párizsi felkelés, a varsói felkelés kezdete.
    augusztus 23. Románia kiugrása a háborúból.
    szeptember Bulgária és Finnország fegyverszünetet köt.
    október 20. Belgrád felszabadítása.
    október Angol partraszállás Görögországban.
    Tengeri csata a Fülöp-szigeteknél a japán flotta vereségével.
    dec. 16. Német ellentámadás az Ardennekben.

     
     

    1945  
    február 4-11. A szövetségesek Jaltai konferenciája.
    április Az amerikaiak partra szállnak Okinaván.
    Szovjet-amerikai csapatok találkozása az Elbánál.
    május 2. Berlin eleste.
    május 9. Európában befejeződik a második a világháború.
    június 26. San Franciscóban elfogadják az ENSZ alapokmányt.
    július 17. – augusztus 2. A potsdami konferencia.
    augusztus 6. Hirosimára ledobják az első atombombát.
    augusztus 8. Szovjetunió hadat üzen Japánnak.
    augusztus 9. Nagasakira ledobják a második atombombát.
    szeptember 2. Japán kapitulációja. Ezzel a Csendes-óceán térségében is véget ér a második világháború.

     

    Magyar történelem

    1914  
    július Tisza István előbb ellenzi a Szerbia elleni háborút, majd támogatja.

     
     

    1916  
    július Károlyi Mihály megalakítja a Függetlenségi és 48-as Pártot.
    augusztus Többszöri összecsapás Isonzonál és Doberdonál. A román csapatok betörnek Erdélybe.
    november Ferenc József meghal.
    december IV. Károlyt magyar királlyá koronázzák.

     
     

    1917  
    február IV. Károly béketárgyalásokat kezdeményez.
    június Tisza István lemond, Eszterházy Móric lesz a miniszterelnök.
    június Létrejön az ún. Választójogi Blokk.
    augusztus Wekerle Sándor kormányt alakít.

     
     

    1918  
    április Az antant hadviselő félnek ismeri el Csehszlovákia Nemzeti Tanácsát és a Román Egység Nemzeti Tanácsát.
    október 16. IV. Károly kiáltványban jelenti be a Monarchia átalakítását szövetségi állammá.
    október 17. Tisza István a parlamentben elismeri a háború elvesztését.
    október 25. A Magyar Nemzeti Tanács létrehozása, elnöke Károlyi Mihály.
    október vége Deklarálják a csehszlovák állam megalakulását, és Horvátország csatlakozását a közös délszláv államhoz.
    október 28. A „lánchídi csata”.
    október 30-31. Győz a polgári demokratikus forradalom.
    november 1. Károlyi Mihály kormányt alakít.
    november 13. IV. Károly lemond az államügyek intézéséről.
    A belgrádi fegyverszüneti egyezmény aláírása.
    november 16. A köztársaság kikiáltása.
    november A Kommunisták Magyarországi Pártja megalakul.
    december A cseh és román csapatok megkezdik Magyarország elfoglalását.

     
     

    1919  
    január Károlyi Mihály köztársasági elnök lesz, és Berinkey Dénes kormányt alakít.
    február Törvény a földosztásról.
    március 20. A Vix-jegyzék.
    március 21. A polgári kormány lemondása, az MSZDP KMP egyesülése. Magyarországi Szocialista Párt néven, a Magyarországi Tanácsköztársaság kikiáltása.
    március – április A Forradalmi Kormányzótanács legfontosabb intézkedései az ún. szocializmus bevezetése érdekében.
    április Román és cseh támadás.
    Létrejön az Anti Bolsevista Comité Bécsben, Bethlen István vezetésével.
    május Károlyi Gyula ellenkormányt alakít Aradon.
    május – június Győzelmek a csehek fölött a Felvidéken.
    június 13. Clemenceau második jegyzéke. Kivonulás a Felvidékről.
    június Felkelések a proletárdiktatúra ellen Budapesten és a Duna-Tisza közén.
    július A szegedi ellenkormány megalakulása.
    A Vörös Hadsereg sikertelen támadása a Tiszánál.
    augusztus 1. A Tanácsköztársaság bukása, a Peidl-kormány megalakulása.
    augusztus 4. A román csapatok megszállják Budapestet.
    augusztus 7. A Friedrich-kormány megalakulása.
    október George Russel Clerk Budapestre érkezése.
    november 16. A románok távozása után Horthy bevonul a fővárosba.
    november A Huszár Károly vezette koalíciós kormány megalakulása.

     
     

    1920  
    január Nemzetgyűlési választások.
    március 1. Horthy Miklós kormányzóvá választása. A Simonyi-Semadan-kormány megalakulása.
    június 4. Magyarország aláírja a trianoni békét.
    július Teleki Pál kormányt alakít.
    november Törvény a földreformról.

     
     

    1921  
    március 1921. III. tc. az állami és társadalmi rend hatályosabb védelméről.
    március–április IV. Károly első visszatérési kísérlete.
    április Bethlen István kormányt alakít.
    október IV. Károly második visszatérési kísérlete, a „budaörsi csata”.
    november 6. A nemzetgyűlés megszavazza a Habsburg-ház trónfosztását.
    december Népszavazás Sopron és környékén.
    Megállapodás a kormány és az MSZDP között/Bethlen-Payer-paktum/.

     
     

    1922  
    február Az Egységes Párt létrejötte.
    március Kormányrendelet a választójog szabályozásáról.
    április IV. Károly halála.
    szeptember Magyarország felvétele a Népszövetségbe.

     
     

    1924  
    március Magyarország népszövetségi kölcsönt kap.
    június A pénzügyi stabilizáció kezdete.

     
     

    1926  
    november A felsőház létrehozatala.

     
     

    1927  
    január Az új pénznem, a pengő bevezetése.
    április Magyar-olasz barátsági szerződés kötése.

     
     

    1928 Magyarország csatlakozik a Briand–Kellogg-paktumhoz.

     
     

    1931  
    február A Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Párt zászlóbontása.
    augusztus A Bethlen-kormány lemondása, és Károlyi Gyula kormányának megalakulása.
    szeptember A statárium életbe léptetése. A biatorbágyi merénylet.

     
     

    1932  
    október Gömbös Gyula kormányának megalakulása, a 95 pontos Nemzeti Munkaterv meghirdetése. Az Egységes Párt átalakítása, fölveszi a Nemzeti Egység Pártja nevet.

     
     

    1933  
    június Gömbös látogatása Hitlernél, majd kereskedelmi egyezmény megkötése.
    július A kormányzói jogkör kiterjesztése.

     
     

    1934  
    február Magyarország felveszi a diplomáciai kapcsolatot a Szovjetunióval.
    március Magyar-osztrák-olasz hármas egyezmény /a római jegyzőkönyv/.

     
     

    1935  
    március Szálasi megalakítja a Nemzeti Akarat Pártját. Bethlen István kilép a NEP-ből.

     
     

    1936  
    október Gömbös halála, Darányi Kálmán kormányalakítása.

     
     

    1937  
    március 15. A Márciusi Front zászlóbontása.
    július A kormányzói jogkör kiszélesítése; az új választójogi törvény alapján a titkos választások bevezetése vidéken is.

     
     

    1938  
    március A Darányi-kormány meghirdeti a fegyverkezési programot /az ún. győri program/.
    május Imrédy Béla kormányának megalakulása.
    Eucharisztikus Kongresszus Budapesten.
    november 3. Az első zsidótörvény elfogadása.

     
     

    1939  
    február Teleki Pál kormányának megalakulása.
    Magyarország csatlakozik az antikomintern paktumhoz.
    március A kormánypárt felveszi a Magyar Élet Pártja nevet.
    A Nyilaskeresztes Párt megalakulása.
    március 13. A magyar hadsereg megkezdi a Kárpátalja visszacsatolását.
    április Magyarország kilép a Népszövetségből.
    május A második zsidótörvény elfogadása.
    A két háború közötti utolsó országgyűlési választások.
    július A Nemzeti Parasztpárt megalakulása.
    szeptember A magyar kormány elutasítja a német csapatok átengedését.

     
     

    1940  
    augusztus 30. A második bécsi döntés.
    november Magyarország csatlakozik a háromhatalmi egyezményhez.
    december Magyar-jugoszláv barátsági szerződés aláírása.

     
     

    1941  
    április 3. Teleki Pál miniszterelnök halála.
    április 4. Bárdossy László kormányának megalakulása.
    április 11. A magyar csapatok átlépik a volt Jugoszlávia határát.
    június 26. Kassa bombázása.
    június 27. Magyarország belépése a Szovjetunió elleni háborúba.
    július Törvény a nyolcosztályos népiskoláról.
    augusztus A harmadik zsidótörvény.
    december Nagy-Britannia hadat üzen Magyarországnak.
    Magyarország hadat üzen az USA-nak.
    december 25. A Népszava háborúellenes karácsonyi számának megjelenése.

     
     

    1942  
    február közepe Megalakul a Történelmi Emlékbizottság.
    március Kállay Miklós kormányának megalakulása.
    április Megkezdődik a 2. magyar hadsereg kiszállítása a frontra.
    június Az USA hadat üzen Magyarországnak.
    augusztus 20. Horthy István kormányzóhelyettes halála a fronton.

     
     

    1943  
    január 12. –február 9. A második magyar hadsereg pusztulása a Donnál.
    augusztus A balatonszárszói találkozó.
    szeptember Az SZDP és a FKGP közös nyilatkozata a háború folytatása ellen.
    Isztambulban átnyújtják a magyar megbízottaknak az angol kormány előzetes fegyverszüneti feltételeit.
    október A magyar kormány lisszaboni követe útján az előzetes fegyverszüneti feltételek tudomásul vételéről értesíti a szövetségeseket.

     
     

    1944  
    március 18. Horthy és Hitler találkozója Klessheimben.
    március 19. Magyarország német megszállása.
    március A Sztójay-kormány megalakulása.
    május A zsidók deportálásának megkezdése.
    május Megalakul a Magyar Front.
    június Horthy leállította a zsidók deportálását.
    augusztus  25. Szovjet csapatok átlépik az akkori Magyarország határát.
    augusztus 29. Horthy Lakatos Gézát nevezi ki miniszterelnöknek.
    október 11. Magyarország előzetes fegyverszüneti megállapodást ír alá Moszkvában.
    október 15. Horthy kiugrási kísérlete.
    október 16. Szálasi és a nyilasok hatalomátvétele.
    november Megalakul a Magyar Nemzeti Felkelés Felszabadító Bizottsága /vezetője: Bajcsy-Zsilinszky Endre/.
    december 21. Összeül az Ideiglenes Nemzetgyűlés Debrecenben.
    december 22. Ideiglenes Nemzeti Kormány megalakulása Debrecenben, Dálnoki Miklós Béla vezetésével.
    december 24. Megkezdődik Budapest ostroma.
    december 24. Bajcsy-Zsilinszky Endre kivégzése.

     
     

    1945  
    január 20. Fegyverszünet aláírása Moszkvában.
    február 13. Budapest szovjet bevétele.
    április 13. A fegyveres harcok megszűnése Magyarországon.

     
     

    Topográfia

     

    Egyetemes történelem

    Szerbia

    Bosznia-Hercegovina

    Szarajevó

    Marne

    Tannenberg

    Mazuri-tavak

    Galícia

    Lemberg

    Przemyśl

    Belgrád

    Gallipoli

    Dardanellák

    Ypern

    Gorlice

    Verdun

    Somme

    Caporetto

    Jütland

    Piave

    Szentpétervár

    Bukarest

    Breszt-Litvoszk

    Szaloniki

    Padua

    Compiègne

    Versailles

    St. Germain

    Neuilly

    Elzász-Lotaringia

    Saar-vidék

    Rajna-vidék

    Danzig /Gdansk/

    Posen /Poznań/

    Kelet-Poroszország

    Szilézia

    Cseh- és Morvaország

    Dél-Tirol

    Trient /Trento/

    Isztria

    Dalmácia

    Trieszt

    Fiume

    Krajna

    Karintia

    Laibach /Ljubljana/

    Klagenfurt

    Bukovina

    Besszarábia

    Dél-Dobrudzsa

    Makedónia

    Montenegró

    Balti államok

    Riga

    Vilna /Vilnius/

    Kiel

    Weimar

    Washington

    Ruhr-vidék

    Lausanne

    Genf

    Kronstadt

    Locarno

    Marseille

    Madrid

    Nürnberg

    Berlin

    Genova

    Rapallo

    München

    Szudéta-vidék

    Memel-vidék

    Teschen

    Belorusszia

    Ukrajna

    Karélia

    Narvik

    Ardennek

    Dunkerque

    Dover

    Vichy

    Kréta

    Málta

    Tripoli

    Tobruk

    Moszkva

    Pearl Harbor

    Murmanszk

    Baszra

    Harkov

    Sztálingrád

    Baku

    Midway-szigetek

    El-Alamein

    Algír

    Orán

    Casablanca

    Salamon-szigetek

    Szicília

    Salerno

    Kurszk

    Teherán

    Normandia

    Fülöp-szigetek

    Mariana-szigetek

    Auschwitz

    Varsó

    Párizs

    Monte-Cassino

    Iaşi

    Jalta

    Okinava

    Elba

    San Francisco

    Potsdam

    Hirosima

    Nagasaki

    Mandzsúria

     

    Magyar történelem

    Isonzó

    Doberdó

    Turócszentmárton

    Gyulafehérvár

    Kolozsvár

    Zágráb

    Belgrád

    Szatmárnémeti

    Nagyvárad

    Arad

    Székelyföld

    Partium

    Királyhágó

    Bácska

    Bánát

    Baranyai háromszög

     Felvidék – Csallóköz

    Kárpátalja

    Kápolna

    Salgótarján

    Miskolc

    Eperjes

    Kalocsa

    Dunapataj

    Bécs

    Szeged

    Szolnok

    Siófok

    Nyugat-Magyarország /Burgenland/

    Sopron

    Biatorbágy

    Budaörs

    Komárom

    Kassa

    Munkács

    Ungvár

    Észak-Erdély

    Trianon /palota/

    Muraköz

    Szabadka

    Újvidék

    Don

    Voronyezs

    Klessheim

    Isztambul

    Lisszabon

    Debrecen

    Székesfehérvár

    Sopronkőhida

     
     

    Nevek

     

    Osztrák-Magyar Monarchia és Magyarország

    Ferenc József

    Ferenc Ferdinánd

    Tisza István

    IV. Károly

    Károlyi Mihály

    Wekerle Sándor

    Jászi Oszkár

    Vázsonyi Vilmos

    Nagyatádi Szabó István

    Berinkey Dénes

    Garami Ernő

    Kunfi Zsigmond

    Kun Béla

    Garbai Sándor

    Stromfeld Aurél

    Böhm Vilmos

    Peidl Gyula

    Friedrich István

    Huszár Károly

    Horthy Miklós

    Apponyi Albert

    Simonyi-Semadam Sándor

    József főherceg

    Rassay Károly

    Teleki Pál

    Bethlen István

    Peyer Károly

    Károlyi Gyula

    Gömbös Gyula

    Darányi Kálmán

    Imrédy Béla

    Werth Henrik

    Bárdossy László

    Horthy István

    Kállay Miklós

    Keresztes-Fischer Ferenc

    Jány Gusztáv

    Horthy István

    Sztójay Döme

    Lakatos Géza

    Veress Lajos

    Vörös János

    Miklós Béla

    Bajcsy-Zsilinszky Endre

    Tildy Zoltán

    Kiss János

    Szálasi Ferenc

    Apor Vilmos

    Prohászka Ottokár

    Szekfű Gyula

    Hóman Bálint

    Szabó Dezső

    Klebelsberg Kuno

    Németh László

    Kovács Imre

    Szentgyörgyi Albert

    Babits Mihály

    Móricz Zsigmond

    Bartók Béla

    Kodály Zoltán

    József Attila

    Illyés Gyula

     

    Más országokból

    USA

    Wilson, Woodrow

    Ford, Henry

    Dawes, Charles Gates

    Roosevelt, Franklin Delano

    Eisenhower, Dwight David

    Mac Arthur, Douglas

    Truman, Harry

     

    Anglia

    Clerk /George Russell/

    Lloyd George, David

    Mac Donald, Ramsay

    Chamberlain, Nevile

    Churchill, Winston

    Montgomery, Bernard Law

    Attlee, Clement

     

    Franciaország
    Vix, Fernard

    Clemenceau, Georges

    Blum, Leon

    Daladier, Edouard,

    Pétain, Henri-Philippe

    Gaulle, Charles de

     

    Oroszország – Szovjetunió

    II. Miklós cár /Romanov dinasztia/

    Lvov, Georgij Jevgenyijevics

    Kerenszkij, Alexandr Fjodorovics

    Lenin, Vlagyimir Iljics

    Kornyilov, Lavr Georgijevics

    Trockij, Lev Davidovics

    Sztálin, Joszif Visszarionovics

    Molotov, Vjacseszlav Mihajlovics

    Zsukov, Georgij Konsztantyinovics

    Németország

    II. Vilmos császár

    Ébert, Friedrich

    Stresemann, Gustav

    Hindenburg, Paul von

    Hitler, Adolf

    Weesenmayer, Edmund

    Göring, Hermann

    Ribbentrop, Joachim von

    Göbbels, Joseph Paul

    Rommel, Erwin

    Paulus, Friedrich

     

    Olaszország

    III. Viktor Emanuel

    Mussolini, Benito

    Ciano, Galeazzo

    Badoglio, Pietro

    Orlando, Vittorio Emanuele

     

    Vatikán
    XI. Pius
    XII. Pius /korábban Pacelli bíboros/

     

    Ausztria

    Renner, Karl

    Seipel, Ignaz

    Dollfuss, Engelbert

    Schuschnigg, Kurt

     

    Csehszlovákia

    Masaryk, Thomas

    Beneš, Eduard

    Tiso, Jozef

     

    Románia

    II. Károly

    Brătianu, Ion

    Maniu, Iuliu

    Antonescu, Ion

    Szerb–Horvát–Szlovén Királyság – Jugoszlávia

    Sándor király

    Tito, Josip Broz

    Pavelic, Ante

     

    Lengyelország

    Piłsudski, Jozef

    Sikorski, Wladyslaw

     

    Bulgária

    III. Borisz cár

    Sztambolijszki, Alekszandar

    Dimitrov, Georgi

     

    Spanyolország

    Primo de Rivera, Miquel

    Franco, Francisco

     

    Törökország

    Kemal, Musztafa

     

    India

    Gandhi, Mohandas Karamchand

    Nehru, Dzsaváharlál

     

    Kína

    Szun Jat-szen

    Csang Kaj-sek

    Mao Ce-tung

     

    Perzsia, Irán

    Reza Shah Pahlavi

     

    Japán

    Hirohito császár

    Tanaka, Giichi

    Konoye, Fumimaro

    Tojo, Hideki

     
     
     

    3. MELLÉKLET

     

    SEGÉDLET II.

    TÖRTÉNELEM ÉRETTSÉGIHEZ, FELVÉTELIHEZ

     

    Összeállította: Kaposi József szakértő, Rózsavölgyi Gábor vezető tanár

    Lektorálta: Dr. Salamon Konrád főiskolai tanár, Dr. Horváth Jenő főiskolai tanár

    Készült az Országos Közoktatási Szolgáltató Irodában (1994)

     
     

    Kronológia

     

    Egyetemes történelem

    1945  
    október A Kuomintang és a Kínai Kommunista Párt közötti szakítást követően kirobban a kínai polgárháború.
    október – 1946. október 1-ig 22 német háborús főbűnös pere Nürnbergben.
    az év folyamán A Bretton Woods-i konferencia.
    A Jugoszláv Szövetségi Népköztársaság kikiáltása.
    Lakosságcserék és kitelepítések Kelet-Közép-Európában.
    Enver Hodzsa kommunista hatalomátvétele Albániában.

     
     

    1946  
    január Londonban 51 ország képviselőinek részvételével megnyílik az ENSZ első közgyűlése
    március Churchill Fulton-i beszéde
    nyár-ősz A párizsi békekonferencia tanácskozásai
    október Kirobban a görög polgárháború és tart 1949 októberéig
    az év folyamán Az Olasz Köztársaság kikiáltása.
    Bulgáriában a kommunisták kerülnek hatalomra és kikiáltják a népköztársaságot.
    Franciaországban megalakul a „negyedik köztársaság”.
    Vietnamban a kommunista Ho Si Minh alakít kormányt, majd kirobban az 1954-ig tartó francia-vietnami háború.

     
     

     
     

    1947  
    január 1. Németország amerikai és angol megszállási övezeteit Bizónia néven gazdaságilag egyesítik.
    február 10. A győztes hatalmak aláírják a békeszerződést Finnországgal, Olaszországgal, Romániával, Bulgáriával és Magyarországgal.
    március 12. Truman amerikai elnök kongresszusi üzenete: az Egyesült Államok segítséget ad a kommunizmus ellen küzdő államoknak (Truman-doktrína).
    június 5. Az „Európai Újjáépítési Program”, a Marshall-terv meghirdetése.
    augusztus India független lesz, megalakul Pakisztán.
    szeptember Megalakul a KOMINFORM (Kommunista és Munkáspártok Tájékoztató Irodája).
    november Juliu Maniu elítélése Romániában. Mihály királyt lemondatják.
    az év folyamán A bolgár, lengyel, román parasztpártok szétverése.
    Lengyelországban Bierut lesz az államfő és a nem kommunistákat kiszorítják a hatalomból.
    A németek (svábok és szászok) kitelepítése Csehszlovákiából, Lengyelországból és Magyarországról.
    Szlovák-magyar népességcsere.
    Palesztina arab és zsidó részre osztása.
    1948  
    február Kommunista államcsínyt követően Klement Gottwald alakít kormányt Csehszlovákiában.
    április Gherghiu-Dej és a Román Munkáspárt megszerzi a hatalmat Romániában.
    május A Zsidó Nemzeti Tanács Tel-Avivban kikiáltja Izrael államot, az arab országok aznap megtámadják.
    június A berlini válság kezdete (a Szovjetunió lezárja a Berlint nyugati zónákkal összekötő utakat; amerikai légihíd létesül).
    A KOMINFORM pártjai szakítanak a jugoszláv kommunistákkal.
    november A 7 japán háborús főbűnös elítélése és kivégzése.
    az év folyamán Bizóniából Trizónia lesz a francia övezet csatlakozásával.
    Mahatma Gandhi meggyilkolása.
    Bilaterális (kétoldalú) szerződések a szovjet-blokkon belül.
    A 38. szélességi fok mentén kettéosztott Koreában két különböző kormány alakul.
    Megjelenik Orwell 1984 című műve.

     
     

    1949  
    január Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsa néven a szovjet blokk hat országa közös gazdasági szervezetet hoz létre.
    április 4. 12 ország részvételével megalakul a NATO.
    május Strasbourgban létrejön az Európa Tanács 13 állam részvételével.
    Amerikai-szovjet megegyezéssel véget ér a berlini blokád.
    Bonn székhellyel megalakul a Német Szövetségi Köztársaság.
    szeptember A Szovjetunió is rendelkezik atombombával.
    október 1. Mao Ce-tung Pekingben a Mennyei Béke kapujánál kihirdeti a Kínai Népköztársaságot.
    október A királypárti erők győzelmével véget ér a görög polgárháború.
    Megalakul a Német Demokratikus Köztársaság.
    az év folyamán Indonézia független lesz.
    Kasmírért indiai-pakisztáni háború robban ki.
    Kommunistaellenes kampány az USA-ban.
    Csang Kaj-sek Tajvanra menekül.

     
     

    1950  
    június Észak-koreai csapatok benyomulnak Dél-Koreába, elkezdődik a koreai háború.

     
     

    1951  
    az év folyamán Kínai megszállja Tibetet.
    Japánnal 48 állam (a Szovjetunió kivételével) békét köt.

     
     

    1952  
    az év folyamán A bonni szerződésben a három szövetséges nyugati hatalom elismeri az NSZK egyenjogúságát (1954-ben lép életbe!).
    Meghal VI. György angol király, II. Erzsébet lép a trónra.
    Az USA-ban tombol a McCarthy-hisztéria, kivégzik a Rosenberg-házaspárt.
    Az amerikaiak hidrogénbombát robbantanak.

     
     

    1953  
    március 5. Sztálin halála.
    június 17. Tömegmegmozdulások Kelet-Berlinben. (A szovjet hadsereg leveri.)
    július A koreai fegyverszünet megkötése Panmindzsonban.
    az év folyamán A szovjetek is hidrogénbombát robbantanak.

     
     

    1954  
    az év folyamán A franciák kapitulálnak Dien Bien Phu-nál, Vietnamban.
    Elkezdődik a szovjet hadsereg felfegyverzése atomfegyverekkel.

     
     

    1955  
    április A „harmadik világ” független államainak bandungi konferenciája.
    május Az NSZK-t felveszik a NATO-ba.
    május 14. Megalakul a Varsói Szerződés.
    május 15. Az osztrák államszerződés: Ausztria független, semleges állam.
    Hruscsov és Bulganyin belgrádi „canossája” Titónál.

     
     

    1956  
    február Az SZKP XX. kongresszusa elítéli a sztálini „személyi kultuszt”.
    április Megszűnik a KOMINFORM.
    június 28. A poznańi felkelés.
    július Az egyiptomi kormány államosítja a Szuezi-csatornát.
    október Kirobban a szuezi válság.
    Izrael megtámadja Egyiptomot, angol és francia beavatkozás.
    A Szovjetunió és Japán megszünteti a hadiállapotot egymással.

     
     

    1957  
    március Franciaország, Olaszország, az NSZK és a BENELUX államok Rómában létrehozzák az Európai Közösséget.
    október A szovjetek fellövik az első mesterséges holdat (szputnyik).
    az év folyamán A Szovjetunió interkontinentális rakétát próbált ki.
    Az Eisenhower-doktrína meghirdetése a közel-keleti beavatkozásról.

     
     

    1958  
    az év folyamán Franciaország új alkotmánya értelmében megalakul az V. köztársaság.
    Kína meghirdeti a „nagy ugrás”-t.

     
     

    1959  
    január A Fidel Castro vezette erők megdöntik a Batista-diktatúrát.

     
     

    1960  
    az év folyamán Az EFTA és az OPEC megalakulása.
    Az U2-s amerikai kémrepülő lelövése.

     
     

    1961  
    április Jurij Gagarin személyében először tesz ember űrutazást.
    A Disznó-öbölben a kubai emigránsok sikertelen akciója.
    június Hruscsov és Kennedy sikertelen bécsi leszerelési tárgyalásai.
    augusztus 13. Az NDK megépíti a „berlini falat”.
    az év folyamán Az OESD megalakul.
    XXIII. János pápa „Mater et magistra” enciklikájában újrafogalmazta az egyház tanítását több fontos szociális kérdésre vonatkozóan.

     
     

    1962  
    október-november A kubai rakétaválság.
    az év folyamán Összeül a II. Vatikáni Zsinat XXIII. János, majd 1963-tól VI. Pál elnökletével.

     
     

    1963  
    augusztus 5. Az USA, Nagy-Britannia és a Szovjetunió aláírják az atomcsend egyezményt Moszkvában.
    november J. F. Kennedy amerikai elnök meggyilkolása Dallasban.

     
     

    1964  
    augusztus A tonkini incidens.
    A vietnami-amerikai háború kezdete.

     
     

    1965  
    az év folyamán Az amerikai Gemini-4 egyik űrhajósa űrsétát tesz.
    Befejeződik a Vatikáni Zsinat. A latin helyett a nemzeti is lehet a liturgia nyelve.

     
     

    1966  
    az év folyamán Kínában meghirdetik a „kulturális forradalmat”.

     
     

    1967  
    június A harmadik ún. hat napos arab-izraeli háború.
    az év folyamán Megalakul az Európai Közösség.

     
     

    1968  
    június Megjelenik a „kétezer szó” című nyílt levél Csehszlovákiában.
    augusztus 20-21. A Varsói Szerződés öt tagországának katonai intervenciója véget vet az „emberarcú szocializmus” kísérletnek.
    az év folyamán Baloldali – elsősorban diák- – megmozdulások Párizsban, Németországban és az USA-ban.

     
     

    1969  
    június 21. Neil Armstrong személyében az első ember lép a Holdra.

     
     

    1970  
    az év folyamán Megkezdődnek a SALT-tárgyalások Bécsben.
    Véres események a gdanski Lenin Hajógyárban.

     
     

    1972  
    az év folyamán Nagy-Britannia, Írország, Dánia csatlakozása az EGK-hoz.
    Brezsnyev és Nixon aláírja a SALT-I megállapodást.

     
     

    1973  
    szeptember Chilében katonai puccs dönti meg a szocialista kormányt.
    Meggyilkolják Salvador Allende köztársasági elnököt.
    az év folyamán Franco diktátor halála, a spanyol demokrácia visszaállításának kezdete.

     
     

    1976  
    az év folyamán Vietnam egyesül, Saigont Ho Si Minh-városra keresztelik.

     
     

    1977  
    az év folyamán Csehszlovák értelmiségek útjára indítják a Charta ’77-et.

     
     

    1978  
    az év folyamán II. János Pál néven több mint 400 év után nem olasz, hanem lengyel pápát választanak a katolikus egyház fejévé Rómában.

     
     

    1979  
    július Brezsnyev és Carter aláírják a SALT-II egyezményt.
    december A szovjet csapatok bevonulnak Afganisztánba.
    az év folyamán Vietnam elfoglalja Kambodzsát.
    Kínai-vietnami határháború.
    Iránban lezajlik az „iszlám forradalom”.
    Nicaraguában a Sandinista mozgalom megdönti a diktatúrát.

     
     

    1980  
    az év folyamán Rhodésia független állam lesz Zimbabwe néven.
    A moszkvai olimpiát számos nyugati ország: USA, NSZK, Japán és mások bojkottálják Afganisztán és Kuba miatt.
    Válságban jut a LEMP, óriási sztrájkhullám Lengyelországban.
    Lech Walesa vezetésével megalakul a Szolidaritás.
    Kitör az irak-iráni öbölmenti háború.

     
     

    1981  
    az év folyamán Merényletet követnek el Rómában II. János Pál ellen.

     
     

    1982  
    az év folyamán A Falkland- (Malvin-)szigetek birtokáért kirobban a háború Argentína és Nagy-Britannia között.

     
     

    1983  
    az év folyamán 35 európai ország képviselői lemondanak az erő alkalmazásáráról madridi EBEÉ záróértekezleten.
    A szovjet légierő lelő egy dél-koreai utasszállító gépet.

     
     

    1984  
    az év folyamán Az USA űrfegyverkísérleteket hajt végre.
    A „keleti blokk” országai – Románia és Jugoszlávia kivételével – bojkottálják a Los Angeles-i nyári olimpiát.

     
     

    1985  
    március M. Sz. Gorbacsov lesz a Szovjetunió Kommunista Pártja főtitkára.
    május A brüsszeli Heysel stadionban angol és olasz szurkolók tömegverekedése több tucat áldozatot követel.

     
     

    1986  
    április Tragédia a csernobili atomerőműben.

     
     

    1987  
    december Gorbacsov és Reagan rakéta-leszerelési egyezménye.

     
     

    1988  
    az év folyamán Ceauşescu településrendezési terve napvilágot lát.
    Kivonják a szovjet csapatokat Afganisztánból.
    Sztrájkok Lengyelországban.
    Tüntetések Csehszlovákiában.

     
     

    1989  
    május Magyarország megkezdi a „Vasfüggöny” lebontását.
    június Vérfürdő a pekingi Tienanmen téren.
    augusztus Lengyelországban a Szolidaritás adja a miniszterelnököt. (A keleti blokkban 40 év óta az első nem kommunista!)
    november A berlini fal lebontása.
    A „bársonyos forradalom” Csehszlovákiában.
    Zsivkov leváltása Bulgáriában.
    december A véres temesvári események.
    A bukaresti fordulat, Ceausescu megbuktatása és kivégzése.
    Ion Iliescu kerül hatalomra.

     
     

    1990  
    október Németország újraegyesülése.
    az év folyamán Demokratikus változások Bulgáriában, a balti államokban és Mongóliában.
    Csehszlovákiából Cseh- és Szlovák föderáció jön létre.
    Súlyos magyarellenes zavargások Marosvásárhelyen.
    A balti államok, Ukrajna, Belorusszia, Moldova önállósulása.
    Horvátország, Szlovénia majd Bosznia-Hercegovina elszakadása Jugoszláviától.
    Puccskísérlet Gorbacsov ellen.
    Irak okkupálja Kuvaitot.

     
     

    1991  
    február Kitört az „Öböl-háború”.
    az év folyamán Megszűnik a Szovjetunió, létrejön a Független Államok Közössége.
    Balkánon a nagyszerb – későbbi nagyhorvát – törekvések miatt háború robban ki előbb Horvátországban, majd Boszniában.

     
     

    1992  
    az év folyamán Csehország és Szlovákia két külön állam lesz.
    12 év után Bill Clinton személyében újra Demokrata párti elnököt választanak az USA élére.

     

    Magyar történelem

    1945  
    március 17. Az Ideiglenes Nemzeti Kormány földreform-rendelete.
    április Az ún. Kassai kormányprogram (Beneš-dekrétum) a kollektív bűnösség elve alapján megfosztja a csehszlovákiai magyarokat az állampolgárságuktól.
    június Dálnoki Miklós Béla és Vorosilov marsall (SZEB) aláírják a 200 millió dolláros jóvátételi egyezményt.
    augusztus 50 000 szerb család betelepítése a Vajdaságba.
    október Törvényhatósági választások Budapesten.
    november 4. Nemzetgyűlési választások.
    november A Tildy-kormány megalakulása

     
     

    1946  
    január Megkezdődik a magyarországi németek kitelepítése.
    február 1. A köztársaság kikiáltása.
    február Nagy Ferenc miniszterelnök lesz.
    Lakosságcsere-egyezmény hazánk és Csehszlovákia között.
    március A Baloldali Blokk megalakulása. Szálasi Ferenc és társainak kivégzése.
    június A Szlovák Nemzeti Tanács rendelete a reszlovakizálásról.
    A szénbányák államosítása.
    augusztus 1. A forint bevezetése.
    november A legnagyobb nehézipari üzemek államosítása.
    az év folyamán Rajk László belügyminiszter feloszlatja a Cserkészszövetséget és a KALOT-ot. Az amerikaiak visszaadják az MNB aranykészletét. Megalakul a NÉKOSZ.

     
     

    1947  
    január A Belügyminisztérium közleménye a Magyar Testvéri Közösség összeesküvéséről.
    február 10. Párizsban a nagyhatalmak aláírják Magyarországgal a békeszerződést.
    február 25. Kovács Bélát elhurcolják a szovjet hatóságok.
    május Nagy Ferenc miniszterelnököt emigrációba kényszerítik. Dinnyés Lajos lesz a miniszterelnök.
    július 1. A 3 éves terv elfogadása.
    augusztus 31. Országgyűlési választások.
    szeptember A bankok államosítása.
    november A belügyminiszter feloszlatja a Magyar Függetlenségi Pártot.

     
     

    1948  
    április A 100-nál több munkást foglalkoztató üzemek államosítása.
    június 12. Az MKP és az SZDP egyesülése, létrejön az MDP.
    június Az egyházi iskolák államosítása.
    július Tildy Zoltán lemondatása, Szakasits Árpád lesz a köztársasági elnök, Dobi István a miniszterelnök.
    december 26. Mindszenthy József bíboros esztergomi érsek letartóztatása.

     
     

    1949  
    január Magyarország is részt vesz a KGST megalakításában.
    március 15. Megalakul a Magyar Függetlenségi Népfront.
    május Az első „népfrontos” országgyűlési választások.
    augusztus Az új „népi demokratikus” alkotmány elfogadása.
    szeptember Halálra ítélik és kivégzik Rajk Lászlót, és társait. Törvény az első 5 éves tervről.
    december Rendelet a 10 munkásnál többet foglalkoztató és a külföldi tulajdonban lévő üzemek államosításáról.

     
     

    1950  
    április Szakasits Árpád köztársasági elnök letartóztatása.
    augusztus A kormány és a katolikus püspöki kar megállapodása.
    október Tanácsválasztások.

     
     

    1952  
    az év folyamán A házingatlanok államosítása. A begyűjtési rendelet. Dobi István lesz az Elnöki Tanács elnöke, Rákosi Mátyás a miniszterelnök. A XV. nyári olimpián Helsinkiben 16 aranyéremmel minden idők legnagyszerűbb olimpiai sikerét értük el.

     
     

    1953  
    március 5. Sztálin halála.
    június 27-28. Az MDP KV „júniusi” határozata a hibák javításáról.
    július Nagy Imre lesz a miniszterelnök.
    november Az „évszázad mérkőzése” Londonban, Magyarország-Anglia 6:3.
    az év folyamán Az „új szakasz” politikájának meghirdetése. Kitelepítések és büntetőtáborok megszüntetése. Ki lehet lépni a termelőszövetkezetekből és feloszthatók.

     
     

    1954  
    július A berni labdarúgó világbajnoki döntőn elszenvedett vereségünk miatt utcai tüntetések vannak Budapesten.
    október A Hazafias Népfront alakuló kongresszusa.

     
     

    1955  
    április Hegedűs András lesz a miniszterelnök.
    május A részvételünkkel megalakul a Varsói Szerződés.
    december Magyarországot felveszik az ENSZ-be.

     
     

    1956  
    március-június A Petőfi-kör tevékenysége.
    július Rákosi helyett Gerő lesz MDP KV főtitkára.
    október 6. Rajk és társainak ünnepélyes temetése.
    október MDP küldöttség Jugoszláviában.
    október 22. Diákgyűlések a budapesti, miskolci, pécsi, soproni, szegedi egyetemeken. Megszületik a 16. pont.
    október 23. A tüntetés, a forradalom kezdete. A Petőfi szobornál, a Bem szobornál és a Parlamentnél lejátszódó események. Harc a Rádiónál és a Sztálin szobor ledöntése.
    október 24. Az első szovjet beavatkozás, a szabadságharc kezdete. Nagy Imre lesz a miniszterelnök.
    október 25. A Parlament előtti vérengzés. Kádár János lesz az MDP KV főtitkára.
    október 26. A mosonmagyaróvári vérengzés.
    október 28. Nagy Imre a felkelők mellé áll és a nemzeti forradalomnak nyilvánítja az eseményeket. Tárgyalások kezdődnek a szovjet csapatok kivonásáról. Az ÁVH feloszlatása.
    október 30. A felkelők elfoglalják az MDP Köztársaság téri székházát. Mindszenthy bíboros érsek kiszabadítása Felsőpetényből. A koalíciós kormányzás helyreállítása.
    október 31. Koalíciós kormány alakul.
    november 1. Magyarország kilép a Varsói Szerződésből. Megalakul az MSZMP. Kádár János a Szovjetunióba távozik.
    november 3. Újjáalakul a koalíciós kormány. Katonai tárgyalások kezdődnek a szovjet csapatok kivonásáról. Mindszenty rádióbeszéde. Maléter Pál vezette küldöttséget az NKVD letartóztatja.
    november 4. Megindul a „Forgószél” hadművelet. A második beavatkozás. Megalakul a Kádár-féle Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány. Nagy Imre és társai a jugoszláv nagykövetségre menekülnek.
    november A Nagy-Budapesti Központi Munkástanács megalakulása. Nagy Imre és társainak Romániába internálás. Általános sztrájk.
    december A salgótarjáni vérengzés. Letartóztatások. Rögtönítélő bíráskodás bevezetése.

     
     

    1957  
    május Magyar-szovjet egyezmény a hazánkban állomásozó szovjet csapatok jogi helyzetéről.
    június Megkezdik tevékenységüket a népbíróságok.
    szeptember Az ENSZ napirendre tűzi a magyar kérdést.

     
     

    1958  
    június 16. Nagy Imre és társainak kivégzése.

     
     

    1959  
    december Az ENSZ elmarasztaló határozatot hoz a Szovjetunió és Magyarország ellen.
    az év folyamán Nagy ütemben elkezdődik a termelőszövetkezetek szervezése. Az Állami Egyházügyi Hivatal felállítása.

     
     

    1961  
    az év folyamán A téeszesítés befejezése.

     
     

    1962  
    az év folyamán Az MSZMP VIII. Kongresszusa. „A szocializmus alapjainak lerakása.” Az ENSZ leveszi a magyar kérdést napirendjéről.

     
     

    1963  
    az év folyamán Általános közkegyelem a politikai foglyok részére. Ekkor szabadul börtönéből Bibó István.

     
     

    1968  
    január 1. Életbe lép az „új gazdasági mechanizmus”.
    augusztus 21. Magyarországnak részt kell venni a Csehszlovákia elleni katonai akcióban.

     
     

    1970  
    az év folyamán A budapesti metró első vonalának felavatása.

     
     

    1971  
    az év folyamán Mindszenthy József elhagyhatja az amerikai nagykövetséget és Rómába távozik.

     
     

    1974  
    az év folyamán Kormánydöntés Bős-Nagymarosról.

     
     

    1975  
    az év folyamán Lázár György lesz a miniszterelnök.
    Resztalinizálás az állami pártvezetésben.

     
     

    1978  
    január 6. Az Egyesült Államok kormánya visszaadta Magyarországnak a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket.

     
     

    1984  
    az év folyamán A Szovjetunió nyomására Magyarországnak bojkottálnia kell a Los Angeles-i olimpiát.

     
     

    1984  
    az év folyamán Az MSZMP utolsó „teljes” kongresszusa irreális gazdasági célkitűzéseket fogalmaz meg. Az első többjelöltes országgyűlési és tanácstagi választások a „szocialista rendszerben”.

     
     

    1987  
    szeptember 27. Lakiteleken megalakul a Magyar Demokrata Fórum, az első legális ellenzéki tömörülés

     
     

    1988  
    május Az MSZMP pártértekezlete. Kádár helyett Grósz Károly a főtitkár.
    november Megalakul Németh Miklós kormánya.
    az év folyamán Megalakul a FIDESZ, a Szabad Kezdeményezések Hálózata, majd belőle az SZDSZ. Újjáalakul a FKGP, a KDNP és az SZDP. Létrejön a Történelmi Igazságtétel Bizottsága (TIB).

     
     

    1989  
    január Pozsgay Imre 1956-ot „népfelkelésnek” nevezi.
    március Megalakul az Ellenzéki Kerekasztal.
    június 16. Nagy Imre és mártírtársai gyászszertartása a Hősök terén.
    szeptember Az NDK állampolgárok előtt megnyitjuk a nyugati határunkat. Megállapodás az Ellenzéki Kerekasztal és az MSZMP között.
    október Az MSZMP XIV. Kongresszusa feloszlatja a pártot. Létrejön a Magyar Szocialista Párt (MSZP).
    az év folyamán Az időközi választásokon négy ellenzéki bekerül a parlamentbe.

     
     

    1990  
    március 25-április 8. Az első szabad választások 1947 óta. Két fordulós országgyűlési képviselőválasztások.
    május Megalakul Antall József kormánya.
    augusztus Göncz Árpád lesz a köztársasági elnök. Ismét történelmi címer az ország hivatalos jelképe.

     
     

    1991  
    június 19. Helyreáll a szuverenitásunk. Az utolsó szovjet katona is elhagyja Magyarország területét.
    az év folyamán Felmondjuk (és meg is szűnik) a Varsói Szerződés és a KGST.

     
     

    Topográfia

     

    Egyetemes történelem[12]

     

    Washington

    Lisszabon

    Kassa

    Nürnberg

    Fulton

    London

    Párizs

    Németország megszállási övezetei

    Berlin

    Arab és zsidó Palesztina

    Izrael

    Pakisztán

    Koreai NDK és Köztársaság

    Panmindzson

    Moszkva

    Strasbourg

    Bonn

    Peking

    Tajvan (Formosa)

    Tibet

    Nevada

    Dien Bien Phu

    Saigon

    Bandung

    Bécs

    Belgrád

    Bagdad

    Szuez

    Havanna

    Disznó-öböl

    Róma

    Dallas

    Prága

    Bogota

    Gdansk

    Santiago

    Madrid

    Helsinki

    Tonkini-öböl

    Hanoi

    Kabul

    Falkland-szigetek

    Granada

    Los Angeles

    Csernobil

    Szófia

    Bukarest

    Temesvár

    Pretória

    Marosvásárhely

    Ukrajna

    Belorusszia

    Moldva

    Litvánia

    Észtország

    Lettország

    Horvátország

    „Kis” Jugoszlávia

    Szlovénia

    Bosznia-Hercegovina

    Szarajevó

    Macedónia

    Kuvait

     
     

    Nevek

     

    Egyetemes történelem

    Albánia

    Hodzsa, Enver

     

    Algéria

    Ben Bella, Ahmed

    Bumedien, Hourari

     

    Amerikai Egyesült Államok

    Truman, Harry

    Marshall, George

    McCarthy, Joseph Raymond

    Mac Arthur, Douglas

    Eisenhower, Dwight

    Szilárd Leó

    Teller Ede

    Rosenberg, Ethel és Julius

    Dulles, John Foster

    Kennedy, John Fitzgerald

    Kennedy, Robert Francis

    Johnson, Lyndon B.

    King, Martin Luther

    Nixon, Richard

    Armstrong, Niel

    Kissinger, Henry

    Carter, Jimmy

    Reagan, Ronald

    Bush, George

    Clinton, Bill

     

    Ausztria

    Renner, Karl

    Waldheim, Kurt

     

    Bulgária

    Dimitrov, Georgi

    Petkov, Nikola

    Zsivkov, Todor

     

    Chile

    Allende, Salvador

    Pinochet, Alfonso

     

    Csehszlovákia / és jogutódjai

    Beneš, Eduard

    Gottwald, Klement

    Dubček, Alexander

    Palach, Jan

    Havel, Vaclav

    Meciar, Miroslav

    Duray Miklós

     

    Dél-Afrikai Köztársaság

    Botha, Pieter Willem

    Mandela, Nelson

     

    Egyiptom

    Nasszer, Gamallabd el

    Szadat, Anvar

    Gáli, Butrosz

     

    Franciaország

    De Gauelle, Charles

    Miterrand, Francois

    India

    Gandhi, „Mahatma” Nohandász Karamcsand

    Nehru, Pandit Dzsavarharlal

     

    Indonézia

    Szukarno, Ahmed abdul Rahman

     

    Irak

    Husszein, Szaddam

     

    Irán

    Pahlavi, Reza

    Khomeini, ruhhollah

     

    Izrael

    Ben Gurion, David

     

    Japán

    Hirohito, Akira

    Josida Sigaru

     

    Jugoszlávia / és jogutódai

    Tito, Joszip Broz

    Gyilasz, Milovan

    Milosevics, Szlobodan

    Tudjman, Franjo

    Izetbegrovics, Alija

    Ágoston András

     

    Kambodzsa

    Szihanuk, Norodom

     

    Kína

    Csang Kaj-sek

    Mao Ce-tung

    CsouEn-laj

    Teng Hsziao-ping

     

    Korea

    Kim Ir Szen

    Li Szin Man

     

    Kuba

    Castro, Fidel

    Guevarra, Ernesto „Che”

     

    Lengyelország

    Bierut, Boleslaw

    Gomulka, Wladyslaw

    Wałęsa, Lech

    Jaruzelski, Wojciech

     

    Líbia

    Kadhafi, Moamer el

    Mongólia

    Cedenbal, Jumzsagijn

     

    Nagy-Britannia

    VI. György

    II. Erzsébet

    Churchill, Winston Leonard Spencer

    Thatcher, Margaret

    Németország, ill. jogelődjei

    Adenauer, Konrad

    Pieck, Wilhelm

    Brandt, (Herbert Karl) „Willy”

    Uhlbricht, Walter

    Dutschke, Rudolf „Vörös Rudi”

    Honecker, Erich

    Kohl, Helmut

     

    Norvégia

    Trygve Lie

     

    Olaszország

    III. Viktor Emánuel

    De Gasperi, Alcide

    Moro, Aldo

    Berlingver, Enrico

     

    Románia

    II. Mihály király

    Maniu, Iuliu

    Gheorghiu-Dej, Gheroghe

    Groza, Petru

    Ceasescu, Nicoale és Elena

    Iliescu, Ion

    Tőkés László

    Sütő András

     

    Spanyolország

    Franco, Francisco

    János Károly király

     

    Svédország

    Hammarskjöld, Dagmr

    Palme, Olof

     

    Szovjetunió, ill. jogutódai

    Sztálin, Joszif Visszarionovics

    Molotov, Vjacseszlav Mihajlovics

    Berija, Lavrentyij Pavlovics

    Hruscsov, Nyikita Szergejevics

    Andropov, Jurij Vlagyimirovics

    Gagarin, Jurij Alekszejevics

    Brezsnyev, Leonyid Iljics

    Gromiko, Andrej Andrejevics

    Gorbacsov, Mihail Szergejevics

    Sevarnadze, Eduard

    Jelcin, Borisz Nyikolajevics

     

    Vatikán

    XXIII. János

    VI. Pál

    II. János Pál (Karol Wojtyla)

     

    Vietnam

    Ho Si Minh

     

     

    Magyar történelem

    Dálnoki Miklós Béla

    Gyöngyösi János

    Vorosilov, Kliment

    Nagy Imre

    Tildy Zoltán

    Dobi István

    Vas Zoltán

    Rákosi Mátyás

    Gerő Ernő

    Kovács Béla

    Szakasits Árpád

    Kéthly ASnna

    Peyer Károly

    Kovács Imre

    Veres Péter

    Erdei Ferenc

    Varga Béla

    Sulyok Dezső

    Schlachta Margit

    Pfeiffer Zoltán

    Barankovics István

    Balogh István

    Marosán György

    Farkas Mihály

    Kádár János

    Grősz József

    Révai József

    Mindszenthy József

    Hegedűs András

    Losonczy Géza

    Donáth Ferenc

    Maléter Pál

    Király Béla

    Piros László

    Szilágyi József

    Lukács György

    Kopácsi Sándor

    Szabó János

    Pongrácz Gergely

    Angyal István

    Nickelsburg László

    Dudás József

    Bibó István

    Szigethy Attila

    Mikojan, Anasztáz

    Szuszlov, Mihail

    Rácz Sándor

    Münnich Ferenc

    Nyers Rezső

    Fehér Lajos

    Acél György

    Fock Jenő

    Losonczi Pál

    Lázár György

    Grósz Károly

    Németh Miklós

    Pozsgay Imre

    Szűrös Mátyás

    Horn Gyula

    Antall József

    Szabad György

    Göncz Árpád

     
     
     

    4. MELLÉKLET

     

    A KÖZÉPISKOLA TÖRTÉNELEMTANKÖNYVEI (1988–1995)

     

    • Jóvérné Szirtes Ágota (1988): Történelem a gimnázium IV. osztálya számára. A legújabb kor. Ötödik kiadás. Tankönyvkiadó, Budapest, 229 p.
    • Jóvérné Szirtes Ágota – Sipos Péter (1989): Történelem a gimnázium IV. osztálya számára 1914–1945 (!). Hatodik, átdolgozott kiadás. Tankönyvkiadó, Budapest, 174 p.
    • Magyar Lajos Alapítvány munkaközössége: Történelem IV. 1944–1990. Szerk. Borsányi György. Felelős szerk. Benkes Mihály. A középfokú iskolák számára. Tankönyvkiadó, Budapest, 1991. 190 p.
    • Magyar Lajos Alapítvány munkaközössége (Benkes Mihály, Borsányi György, Kende János, Krausz Tamás, Ravasz István, Sipos Péter): Történelem IV. 1914–1945. Szerk. Borsányi György és Benkes Mihály. Cégér Kiadó, Budapest, 1992. 252 p.
    • Magyar Lajos Alapítvány munkaközössége: Történelem IV. 3. kiadás. Cégér Kiadó, Budapest, 325 p.
    • Salamon Konrád (1994): Történelem IV. a középiskolák számára. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 279 p.
    • Salamon Konrád (1995): Történelem IV. a középiskolák számára. Átdolgozott kiadás. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1995. 279 p.
    • Magyar Lajos Alapítvány munkaközössége (Benkes Mihály, Borsányi György, Kende János, Krausz Tamás, Ravasz István, Ripp Zoltán, Rozsnyói Ágnes, Sipos Péter, Standeiszky Éva, Szanka László, Székely Gábor): Történelem IV: 1914–1994. Szerk. Jóvérné Szirtes Ágota, Sipos Péter, Székely Gábor. 4. átdolgozott kiadás. Cégér Kiadó, Budapest, 1995. 402 p.
    • Lator László, ifj. (1995): Történelem a középiskolák IV. osztálya számára. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 252 p.

     
     
     

    ABSTRACT

      References from the recent past of our history teaching V.

      Kaposi, József: Between two curricula

      Topics and Study Aids I-II for the school-leaving exam and university admission in history 1993/1994

        One of the most interesting and most promising periods of history teaching in Hungary were the few years before and after the change of system. This period, with its transitional nature and lack of regulation, „produced” many new professional approaches and initiatives, as well as principles that have defined history teaching for the past 30 years, professional workshops, exemplary teachers and textbook authors. While the documents presented here as sources had the stated intention of serving the smooth implementation of the 1994 school-leaving and admissions examinations, they show well the way of thinking and practice of history teaching at the time, as well as the intentions and possibilities of educational policy during the period in terms of renewing and modifying the content of history teaching.

         
         

        JEGYZETEK

          [1] Vö. Závodszky Géza (1993): Nemzeti előítéletesség és internacionalizmus. Sztereotípiák, előítéletek a magyar történelemtankönyvekben (1949–1989). Iskolakultúra, 3. évf. 15–16. 7–14.

          [2] Báthory Zoltán (2001) Maratoni reform. Ökonet Kiadó, Budapest.

          [3] Kivételként tekinthetünk a Történettudományi Intézet történészei által kiadott Magyarok Európában sorozatra: Engel Pál (1990): Beilleszkedés Euróba a kezdetektől 1440-ig; Szakály Ferenc (1990): Virágkor és hanyatlás 1440-1711; Kosáry Domokos (1990): Újjáépítés és polgárosodás 1711-1867. Mind: Háttér Lap-és Könyvkiadó. Jellemző azonban, hogy éppen a Glatz Ferenc által ígért utolsó kötet sohasem készült el.

          [4] Engel Pál történész ironikusan nevezte a teleologikus és utópisztikus történelemfelfogás leegyszerűsítő gyakorlatát „folyamatológiának”. Idézi pl.: Herber Attila (2010): A történelemi tudat formálásának eszköztára a rendszerváltozás előtti tankönyvekben. In: Történelemtanítás, (XLV.) Új folyam I. évf. 4. sz.
          https://www.folyoirat.tortenelemtanitas.hu/2010/12/herber-attila-a-tortenelemi-tudat-formalasanak-eszkoztara-a-rendszervaltas-elot-ti-tankonyvekben-01-04-03/ (Letöltés: 2023. szept. 4.)

          [5] Például a Magyar Történelmi Társulat Tanári Tagozata (MTT TT) által szervetett Békásmegyeri Konferenciák, vagy az 1989-ben alakult új tanári egyesület, a Történelemtanárok Egylete (TTE) által szervezett rendezvények.

          [6] Engel Pál – Szakály Ferenc – Kosáry Domokos (1993): Vezérfonal az egyetemes és magyar történelem tanításához. Szerk. Glatz Ferenc – Burucs Kornélia. História könyvtár 1. MTA Történettudományi Intézet, Budapest.

          [7] Az OKSZI 1999-ben felvette Kiss Árpád nevét, így lett belőle KÁOKSZI, majd 2003-ban az Országos Közoktatási és Értékelési Központ (OKÉV) bázisán létrehozott Oktatási Hivatal része lett.

          [8] Pl. Módszertani lapok. Történelem, 1994-2003. Főszerkesztő: Závodszky Géza.

          [9] Tájékoztató a gimnáziumi és szakközépiskolai történelem érettségi vizsga témaköreinek kiadásáról. (48000/1993. X.) Művelődési Közlöny, 37. évf. 29. sz. (nov. 4.) 1530-1531.

          [10] Helyesbítések. Művelődési Közlöny 1993. 37. évf. 33. sz. 1658. Szilágyiné dr. Szemkeő Judit helyettes államtitkár az áthúzott részt törölte a Témakörök 25. pontjából.

          [11] Bár a Művelődési Közlöny 1993. évi 33. számában Szilágyiné dr. Szemkeő Judit helyettes államtitkár A forradalom és szabadságharc kivételével törölte a Témakörök 25. pontját, de a Segédlet II. ezt figyelmen kívül hagyta.

          [12] Az 1945-90 közötti magyar történelemre vonatkozóan nem készült topográfia.

           

          A cikk letölthető:
          A cikk letöltése pdf-ben

          Ugrás a cikk elejére