Ahhoz, hogy tudjuk, merre tartunk, mit akarunk,
tudnunk kell, hogy kik vagyunk és honnan jövünk.
FELIRATKOZÁS AZ RSS-HIRCSATORNÁRA
FELIRATKOZÁS AZ RSS-KOMMENTLISTÁRA

Történelemtanitás

online történelemdidaktikai folyóirat.

Betűméret növeléseEredeti betűméretBetűméret csökkentése

Beszámoló a László Gyula középiskolai országos történelemversenyről

 

(folyóiratszám: 2024. évi 3.)
(hivatkozási azonosító: 15-03-14)

 

A 2023–2024-es tanévben az országos középiskolai történelemverseny témája Magyarország 1686-1711 közötti története volt. A verseny fordulóink szervezése, lebonyolítása a korábbi évek szerint történt. Örvendetes, hogy a Covid-járvány óta folyamatosan nő a versenyben résztvevő diákok száma.

Az első fordulót (elődöntőt) az iskolák szervezték, ők állították össze a feladatokat is. A második forduló (középdöntő) feladatsorát a szervező iskola történelem munkaközösségének tagjai állították össze és ki is javították. A teszt és az esszéjellegű feladatok minden évben az érettségi kompetenciákra épülnek, és a szakirodalom kreatív alkalmazását is igénylik. A 2023–24-es feladatsorban is volt keresztrejtvény, forráselemzés, a korszak történelmi szereplőihez és emlékezetéhez kapcsolódó feladat. A kreatív feladatban egy fiktív levelet kellett írni a versenyzőknek II. Rákóczi Ferenc nevében fiaihoz. A diákoknak el kellett képzelniük, hogy miről írhat az emigrációra készülő apa a gyermekeinek a szabadságharc bukása után. A versenyzőknek a megoldás során figyelembe kellett venniük a történelmi tényeket, életrajzi eseményeket és a korabeli misszilis levelek formai szempontjait. 

A középdöntő eredménye alapján a versenybizottság tizenöt tanulót hívott meg a döntőbe. A versenyzőknek egy előzetes, prezentációs feladatot is el kellett készíteniük a Kurucok és labancok nyomában – A Rákóczi – szabadságharc emlékezete lakóhelyemen, régiómban témában. A bemutatónak történelmileg hitelesnek, de egyben egyedinek és érdekesnek is kellett lennie. A kijelölt téma sokrétű volt, ezért a versenyzőnek az volt a feladata, hogy annak csakis egy részletét mutassák be, és indokolják is választásukat. A bemutató végén meg kellett jelölni a felhasznált szakirodalmat is.

A döntőre 2024. március 21-én a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban került sor. Az országos döntőben a versenyzők először egy tesztjellegű feladatlapot oldottak meg, majd bemutatták az előzetesen elkészített bemutatójukat. A téma bemutatásának időtartama maximum 4 perc lehetett, mely után a döntősök válaszoltak a zsűri által feltett kérdésekre. A közönség sokféle, eredeti, színvonalas megoldást látott és hallott a témában. A versenyzőknek a tárgyi tudásuk mellett, a kreativitásukra és a logikai készségeikre is szükségük volt, ahhoz, hogy sikeresen tudják teljesíteni a döntő feladatait.  A zsűri elnöke Dr. Kojanitz László, a Magyar Történelmi Társulat Tanári Tagozatának elnökségi tagja, tankönyvszerző, a tagjai Dr. Kaposi József, a Magyar Történelmi Társulat Tanári Tagozatának elnöke és Kutnyánszkyné Bacskai Eszter, a szervező iskola történelem-magyar szakos mestertanára volt. Az írásbeli feladatlapot Lieb Marianna a Kaposvári POK történelem szaktanácsadója javította. 

Az első három helyezett tanuló egy-egy családi belépőt és az első helyezett tanuló felkészítő tanára a bikali Puchner Kastélyszállóba beváltható utalványt kapott. A gimnázium és a Magyar Történelmi Társulat a versenyzőket és felkészítő tanáraikat értékes könyvekkel jutalmazta. A rendező iskola minden résztevőt meghívott egy ebédre.

 

 

Helyezés Tanuló neve Iskolája Felkészítő tanára
I. Horváth Botond Ciszterci Szent István Gimnázium, Székesfehérvár Berta Annamária
II. Takács Mihály Márk Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium Hegyiné Tarr Melinda, Kaczor Jácint
III. Bakos Luca Sára Ciszterci Szent István Gimnázium, Székesfehérvár Nádasi Richárd

 

A Magyar Történelmi Társulat Tanári Tagozata különdíját kapta
Tamás Panna Benjamina Tolnai Szent István Katolikus Gimnázium Novothné Bán Erzsébet

 

 

1. kép: A megnyitó. A képen jobbról balra Dr. Kaposi József, Kutnyánszkyné Bacskai Eszter, Dr. Kojanitz László, a zsűri tagjai, Andorka Gábor, a gimnázium igazgatója és Stróbl Terézia versenyszervező látható. (Fotó: Tóth Botond Hunor)

 

2. kép: Horváth Botond a Rákóczi-kultusz székesfehérvári történetét ismerteti. (Fotó: Tóth Hunor Botond)

 

3. kép: Takács Mihály Márk a Rákóczi – szabadságharc Zala vármegyei eseményeit mutatja be a zsűrinek. (Fotó: Tóth Botond Hunor)

 

4. kép: Bakos Luca Sára gróf Esterházy Antal szerepét és emlékezetét mutatja be. (Fotó: Tóth Botond Hunor)

 

5. kép: Tamás Panna Benjamin a a kölesdi diadal történetét és emlékezetét ismerteti. (Fotó: Tóth Botond Hunor)

 

6. kép: A döntő zárásaként a gimnázium művésztanára Bükösdi Gábor kuruc dalokkal szórakoztatta a versenyzőket és a közönséget. (Fotó: Tóth Botond Hunor)

 
 

A 2024-2025-ös tanév témája: Indivisibiliter ac Inseparabiliter” – Magyarország története 1711 –1792 között. A részletes versenykiírás 2024. szeptember 15-től a verseny honlapján lesz elérhető: http://www.pseg.hu/?page_id=995

 

A cikk letölthető:
A cikk letöltése pdf-ben

Ugrás a cikk elejére